strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT.com

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

Reportaże - strona główna

HAWAJE
ODLEGŁY STAN USA


      Mimo, iż z położonych na środku Oceanu Spokojnego Hawajów do zachodnich wybrzeży USA jest prawie cztery tysiące kilometrów, stanowią one integralną część amerykańskiego imperium. Już w 1893 roku mieszkający na tym archipelagu Amerykanie, właściciele kompanii cukrowniczych, przyczynili się do obalenia polinezyjskiej królowej Lilinokalani i w 1898 ogłosili przyłączenie Republiki Hawajów do Stanów Zjednoczonych. Od 1900 roku wyspy te uzyskały status terytorium USA, a od 1959 roku są pięćdziesiątym stanem super mocarstwa.
     Pierwotnie archipelag zasiedlany był przez ludy polinezyjskie, które rozpoczęły swoją wielką migrację po Pacyfiku 3-4 tysiące lat temu, wypływając z południowo-wschodniej Azji. Następnie tworzyły centra polinezyjskie na niektórych wyspach, m. in. na Markizach, Samoa i Tahiti, skąd na skutek przeludnienia następowały kolejne migracje. To najprawdopodobniej właśnie stamtąd w latach 400-900 n.e. w różnych falach migracji przypłynęli Hawajczycy. Nazwa Hawaje pochodzi od "Hawaiki" - nazwy mitycznego centrum kultury funkcjonującego w mitologii polinezyjskiej, które leżało prawdopodobnie na jednej z wyżej wymienionych wysp. Nazwę tę nosi również największa wyspa archipelagu - Hawaii.
     Dziś często zdumiewa podobieństwo kultur i wierzeń ludów z odległych od siebie o tysiące kilometrów wysp Pacyfiku - np. Hawajów i Nowej Zelandii. Wpłynęły na to dwa czynniki - wspólny polinezyjski pień kulturowy i ogromna izolacja przez wody oceanu każdego z wyspiarskich państw, co sprzyjało utrzymywaniu przez wieki pierwotnej, wspólnej kultury, która ulegała tylko niewielkiej modyfikacji na oddalonych od siebie o wiele tysięcy wyspach. Dziś ludy polinezyjskie w różnym stopniu odrywane są od pierwotnej tradycji, a ich kultura jest sztucznie reaktywowana, głównie dla celów komercyjnych, tak więc trudno się dziwić, że ma charakter coraz bardziej "cepeliowski". Gołym okiem widać to zwłaszcza na Hawajach - siedlisku taniej komercji dla milionów turystów, głównie z USA i Japonii.
     Polinezyjska sielanka zaczęła się kończyć na tych wyspach już od 1778 roku, kiedy odkrył je dla cywilizacji zachodniej kapitan James Cook. Hawaje nazwał wówczas ni mniej ni więcej tylko Sandwich, czyli "kanapka". Rodowitym Hawajczykom, którzy szybko zorientowali się, że nie mają do czynienia z bogami lecz ze zwykłymi ludźmi, jednak nie pomogła śmierć jaką zadali słynnemu angielskiemu kapitanowi podczas jego drugiej wizyty na archipelagu. "Kanapka" była zbyt smakowitym kąskiem, aby biali nie mieli jej zacząć nadgryzać a potem konsumować w błyskawicznym tempie. Efekt - dziś na Hawajach w żyłach tylko co piątego mieszkańca płynie polinezyjska krew, a co czwarty - to biały Amerykanin lub Japończyk.
     Losy tych dwóch ostatnich narodów silnie się tu splotły w 1941 roku, kiedy to nagły i zmasowany atak lotniczy Japończyków na bazę amerykańskiej floty w Pearl Harbor zadecydował o przystąpieniu USA do II wojny światowej. Skutkiem ataku były naloty dywanowe setek amerykańskich bombowców na miasta japońskie i w rezultacie - kilka lat później - nie cofnięcie się prezydenta Trumana przed użyciem najstraszliwszej z broni. A wszystko to zaczęło się tutaj - na rajskich wyspach, które już w XIX wieku straciły swoją "niewinność" po zbudowaniu na nich przez USA pierwszych baz wojskowych.
     Archipelag Hawajski rozciąga się na przestrzeni ok. 2 500 km. W jego skład wchodzi 8 dużych wysp i 124 mniejsze. Największe i najczęściej odwiedzane wyspy to: Hawaii, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau i Kahoolawe. Ponad trzy czwarte ludności mieszka na Oahu, gdzie znajduje się stolica - Honolulu.
     Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, a czynne wulkany obserwować można na wyspie Hawaii w Wulkanicznym Parku Narodowym Hawaii. Najbardziej znane są dwa czterotysięczniki: Mauna Loa (4171 m n.pm.) i Mauna Kea (4207 m n.p.m), a także Kilauea (1247 m n.p.m.). Szczególną atrakcją turystyczną jest obserwowanie erupcji, a także jazda drogą Crater Rim Drive biegnąca wokół obrzeża potężnego krateru.
      Inną atrakcją są rafy i atole koralowe w północno-zachodniej części archipelagu. Soczysta, w dużej mierze endemiczna roślinność, górzyste ukształtowanie praktycznie wszystkich wysp, a przede wszystkim przepiękne plaże (najlepsze na świecie dla surfingu!) z cudowną przez cały rok pogodą (klimat zwrotnikowy morski z temperaturami 18-26 stopni Celsjusza) sprawiły, że Hawaje to turystyczny raj. Archipelag zamieszkały przez 1,2 mln mieszkańców rocznie odwiedza ponad 6 mln turystów, głownie obywateli USA i Japonii, ale również mieszkańców południowo-wschodniej Azji, Australii i Nowej Zelandii, dla których wypoczynek co roku na plażach hawajskich jest równie czymś normalnym co dla nas wyjazd nad Bałtyk. Oczywiście, z każdym rokiem dociera tam coraz więcej Polaków, zarówno indywidualnie jak i przez polskie biura podróży, które działają również na Hawajach.

fotogaleriaBOGUSŁAW MATUSZKIEWICZ
kolumb@obiezyswiat.com

Fotoreportaż (32 wysokiej jakości zdjęcia) oraz film (10 minut)
z Hawajów obejrzeć można na CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" nr 4 dostępnym
w sprzedaży wysyłkowej Wydawnictwa Kolumb.

KLIKNIJ: USA

    

WIĘCEJ NA CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" NR 4

    
Na płycie znajduje się 14 relacji polskich podróżników
z różnych krajów świata: 120 ekranów tekstowych z praktyczny-
mi informacjami i reportażami, 200 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1900 podpisanych zdjęć oraz 35 minut sekwencji filmowych.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   Zobacz i zamów

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb