strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT.com

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

Reportaże - strona główna

SRI LANKA - BAJKA TROPIKU

      Sri Lanka, bo tak oficjalnie od 1972 roku nazywa się Cejlon, leży na Oceanie Indyjskim, oddalona zaledwie o 48 km od Indii. Na powierzchni 65 610 km kwadratowych zamieszkuje ok. osiemnastu milionów ludzi, z czego trzy czwarte to Syngalezi pochodzący z północnych Indii, wyznawcy buddyzmu. Osiemnaście procent stanowią Tamile, ludność napływowa z południowych Indii, wyznawcy hinduizmu oraz osiem procent ludności pochodzenia arabskiego wyznającej islam. Pierwotni mieszkańcy wyspy tzw. Veddhas to niewielka grupa etniczna zamieszkująca w dżungli.
     Niestety, doniesienia o toczących się od 1983 roku walkach pomiędzy Syngalezami i Tamilami są najczęściej jedynym źródłem informacji o tym kraju. Od tego czasu też północna i wschodnia część wyspy jest niedostępna dla cudzoziemców. Przypominają o tym wojskowe zapory i kontrole na drogach prowadzących do regionów gdzie toczą się walki. Do obcych Cejlończycy odnoszą się jednak bardzo przyjaźnie, są niezwykle gościnni i pogodni.
     Cóż ciekawego do zaoferowania ma ta tropikalna skąpana w słońcu i wiecznie zielona wyspa? Otoczone palmami piaszczyste plaże, ciepłe wody oceanu, dżunglę, góry, wodospady, herbaciane pola, tarasy, na których uprawiany jest ryż, antyczne zbiorniki wodne porośnięte gęstym dywanem lotosu. Starożytną historię i kulturę, czego niemymi świadkami dawnej świetności są ruiny stolic Anuradhapury i Polonnaruwy, zabytkowe świątynie buddyjskie zwane tutaj Dagoba, świątynie hinduskie, a także znajdujące się na wybrzeżach wyspy minarety. Kraj słynie z występujących tutaj kamieni szlachetnych. Najważniejsze z nich to rubiny, szafiry, aleksandryty (spotykane jeszcze tylko na Uralu), ametysty, turmaliny, topazy, granaty i cyrkonie. Miastem kamieni szlachetnych jest Ratnapura położona niedaleko szczytu Adama w południowo zachodniej części wyspy.
     Nic tak jednak nie rozsławiło w świecie Cejlonu, jak uprawa znakomitej herbaty. Jej pierwsze krzewy sprowadzili w drugiej połowie dziewiętnastego wieku kolonizatorzy angielscy. Do pracy plantacjach zatrudniono dodatkowo ściągniętych z południowych Indii Tamilów. Najlepsze gatunki herbaty uprawiane są w środkowej górzystej części wyspy na wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza. Ciągnące się dziesiątki kilometrów od Nuwara Eliya do Kandy plantacje tworzą niepowtarzalny zielony krajobraz.
     Kandy - to tutaj w buddyjskiej świątyni Ząb przechowuje się jako relikwię Święty Ząb Buddy. Świątynia jest tłumnie odwiedzana przez liczne rzesze pielgrzymów i turystów. Co roku w lipcu lub sierpniu odbywa się tutaj niezwykle barwna procesja z udziałem mnichów, tancerzy, muzykantów, akrobatów i około stu bogato udekorowanych słoni.
      Jadąc dalej w kierunku północnym docieram do maleńkiej miejscowości Dambulla. Znajduje się tam wykuta w skałach świątynia buddyjska pochodząca z drugiego wieku przed naszą erą. W pięciu jaskiniach obejrzeć można ok. 150 posągów Buddy zgromadzonych przez wieki. Największy z nich przedstawiający leżącego Buddę ma czternaście metrów długości. Ściany bogato zdobione są freskami ukazującymi sceny z życia Buddy.
     Od 380 roku p.n.e. przez czternaście wieków Anuradhapura była pierwszą stolicą państwa syngaleskiego. W czasach świetności żyło tutaj ok. pół miliona mieszkańców. W 993 roku Tamile zniszczyli i splądrowali miasto, kończąc w ten sposób przejściowo panowanie Syngalezów. Ruiny jego rozciągają się na powierzchni ok. 20 km kwadratowych. Po wyparciu Tamilów w 1073 roku Polonnaruwa została drugą stolicą państwa syngaleskiego. Jej bujny rozkwit nastąpił w dwunastym wieku. Dzięki rozbudowaniu systemu nawodnień pozyskano nowe tereny dla rolnictwa. Do dziś dwa tysiące hektarów pól zaopatruje zbiornik wybudowany osiemset lat temu. Ruiny miasta zachowały się w dużo lepszym stanie w porównaniu z Anuradhapurą. Zobaczyć możemy m.in. pozostałości po pałacu królewskim, Dagobę Ruvanveli, świątynię Thuparama, świątynię Shiva oraz jeden z najcenniejszych tu zabytków - okrągłą świątynię Vatadage.
     Dziesiątą część wyspy zajmują parki i rezerwaty przyrody. Spotkać można w nich leopardy, bawoły, słonie, szakale, małpy, niedźwiedzie, krokodyle, warany, węże m.in. jadowitą kobrę i pytona oraz przeszło czterysta gatunków ptaków. Kwitnie mnóstwo tropikalnych kwiatów. Ze względu na sytuację polityczną nie wszystkie Parki Narodowe są udostępnione dla zwiedzających. Udało mi się zwiedzić drugi, co do wielkości na wyspie Park Narodowy Yala, znajdujący się na południowym wschodzie Cejlonu.
     Ostatnie dni mojej trzytygodniowej podróży spędzam w Hikkaduwie, miejscowości kąpieliskowej na zachodnim wybrzeżu. Piaszczyste plaże i ciepłe wody oceanu indyjskiego to idealne miejsce na wypoczynek po długim i trochę wyczerpującym objeździe wyspy. Wielką atrakcją jest nurkowanie na tętniącej życiem i urzekającej kolorami rafie koralowej. Wieczory wypełniają spacery nadmorskim pasażem pełnym małych restauracyjek i sklepików z pamiątkami. Jeżeli chodzi o pamiątki to oferuje się tu, jak chyba wszędzie na świecie, sporo kiczu. Dostać można również i rzeczy ciekawe, w tym wyroby rzemiosła artystycznego, piękne batiki, charakterystyczne maski obrzędowe, biżuterię, przyprawy, herbatę, arak i przepiękne bukiety orchidei, które można kupić tuż przed odlotem na lotnisku. Z bukietem tych kwiatów i głową pełną wrażeń opuszczam po trzech tygodniach tą gościnną wyspę.
     Żegnaj, bajko tropiku!

fotogaleriaPrzeczytaj również reportaż:
"SRI LANKA - PARK NARODOWY YALA"

BARBARA I WITOLD DANILKIEWICZ


Więcej tekstu, fotoreportaż (96 wysokiej jakości zdjęć)
i muzyka etniczna Sri Lanki (26 minut)
na CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" nr 4 dostępnym w sprzedaży
wysyłkowej Wydawnictwa Kolumb.

KLIKNIJ: SRI LANKA

    

WIĘCEJ NA CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" NR 4

    
Na płycie znajduje się 14 relacji polskich podróżników
z różnych krajów świata: 120 ekranów tekstowych z praktyczny-
mi informacjami i reportażami, 200 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1900 podpisanych zdjęć oraz 35 minut sekwencji filmowych.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   Zobacz i zamów

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb