strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

podrozowac.jpg (2520 bytes)

Raj niecałkiem utracony

     Trzecią podróż z OBIEŻYŚWIATEM proponuję zacząć od... raju. Znajduje się on niedaleko - w pobliskiej Słowacji. To nie szkodzi, że jest to raj termalny a nie biblijny. Nawet lepiej, bo można się do niego dostać już za życia. Podczas podróży poznamy miejsca, w których dzięki zbawczym działaniom gorących źródeł można się podleczyć, wypocząć i zabawić.
     Z raju wracamy na ziemię, po której pojedziemy lewą stroną. Chciałem zobaczyć jak wygląda Wielka Brytania, wsiadłem z rodziną do samochodu i objechałem ją dookoła. Była to pouczająca lekcja "wielkości i wspaniałości" i teraz rozumiem, że "Great" w nazwie Great Britain ma swoje solidne uzasadnienie.
     Togo natomiast jest tak malutkie, że większość z nas nawet nie domyśla się jego istnienia w środkowo-zachodniej Afryce. Lądujemy w Lome, gdzie rozpoczęła się wielka przygoda życiowa Emilii Żmudy-Trzebiatowskiej ze Słupska, która przyleciała tu jako wolontariuszka. Przez prawie rok, ucząc w wiejskiej szkole, zaprzyjaźniła się z mieszkańcami, poznając ich życie i obyczaje. W końcu przywiozła do Polski pełną głowę wrażeń i kilkadziesiąt rolek filmów, z których wybraliśmy ok. 270 niezwykłych zdjęć.
     Andrzej Sochacki, warszawiak mieszkający w Phoenix w USA, napstrykał pewnie dużo więcej zdjęć niż Emilia, skoro sześciokrotnie okrążył glob - samochodem (garbusem), samolotami, jachtem, pociągami i motocyklami (dwukrotnie!). Jędrek podróżuje różnymi środkami transportu, inną trasą, w innym czasie i kierunku. Podróże zawsze odbywa solo, bez sponsorów, ubezpieczeń, pomocy technicznej i biur podróży. 134. krajem, który odwiedził, była Kuba.
     Samotnie podróżuje również Monika Witkowska z Warszawy, która także odwiedziła grubo ponad setkę krajów lecz nie uważa, aby je wszystkie poznała. Uwielbia kraje arabskie. Twierdzi, że samotnej kobiecie podróżuje się po nich całkiem bezpiecznie. Zabierzmy się zatem z nią do Omanu, by zakopać się w piaskach pustyni, spać u Beduinów pod gołym niebem lub w wiosce, do której nie można dojechać lądem.
     Eryk Łosik, podróżnik z Warszawy, nie posłuchał przestróg rodziny i znajomych. Sam poleciał do Iranu tuż przed spodziewanym atakiem USA na sąsiedni Afganistan. Szybko zrozumiał, że nie ma się czego bać, a "perska gościnność" jest wzorem do naśladowania w krajach islamskich. Przywiózł film ukazujący piękno prastarej Persji i wywiad z wykładowcą literatury w Kermanie, który potwierdził to, co mówią wszyscy podróżnicy, że niebezpieczne są wszelkie stereotypy i fałszywy obraz innych nacji, zwłaszcza ten kreowany przez media.
     Z dala od mediów znaleźli się znowu na Syberii Ula Kampowska i Michał Małafiejski z Gdańska oraz Emilia Żmuda-Trzebiatowska ze Słupska. Tym razem przez trzy dni uczestniczyli w Ysyakh
- najważniejszym święcie jakuckim. Na początku biały szaman karmił ziemię ogniem i kumysem, a potem setki młodych aktorów w różnobarwnych strojach przedstawiało, tańcząc i śpiewając, historię Jakutów oraz mitologię ludów Północy...
     Wiele ptaków syberyjskich przylatuje zimą do Tajlandii. Krystyna i Grzegorz Funke z Koszalina pofrunęli tam w zupełnie innym celu: Grzegorz portretować świat, a Krystyna dzielnie mu w tym pomagać. Z wyprawy do Indochin przywieźli ogromną ilość zdjęć, z których ponad 370 prezentują na tej płycie. Zobaczmy ten fascynujący kraj.
     Z Tajlandii tylko jeden krok do Kambodży, gdzie zabiera nas Łukasz Wall z Wrocławia. Wyruszamy w stronę dawnej stolicy Imperium Khmerskiego - Angkoru. Tu zdumieni jesteśmy potęgą ludzkiej myśli i zasmuceni nieuchronnym działaniem czasu. Angkor na razie jednak dzielnie opiera się dżungli.
     Lecimy nad bezkresnymi wodami Pacyfiku, wypatrując kawałek lądu. Jest! Te małe odrobinki ziemi to wyspy Fidżi. Gościnnie witają nas gospodarze, zawsze z wyspiarską ciekawością przyglądający się przybyszom... z nieba. Pijemy z nimi lekko narkotyczną kavę i leżąc pod palmą stwierdzamy, że ziemia - to raj niecałkiem utracony.

BOGUSŁAW MATUSZKIEWICZ
redaktor naczelny


  powrót | do góry ^

 

     OBIEŻYŚWIAT - pierwszy polski multimedialny magazyn podróżniczy. Numer 3/2003 zawiera 10 relacji polskich podróżników z różnych krajów świata: 100 ekranów tekstowych z praktycznymi informacjami i reportażami, 250 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1600 podpisanych zdjęć oraz 40 minut sekwencji filmowych.
    Minimalne wymagania sprzętowe: komputer PC Pentium 133MHz, 32MB RAM, napęd cd-rom 8x, karta graficzna SVGA (800x600) 16-bit oraz system Windows 95 lub nowszy.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   zamówienie

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb