strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA


menu główne


tekstopowieśćzdjęciafilmwww.tatry-jasna.sk

tekst.gif (131 bytes) Bogusław i Jakub Matuszkiewicz

PODRÓŻE PO SŁOWACJI

     Słowacja jest jednym z najbardziej popularnych celów wypadów turystycznych naszych rodaków - latem i zimą. Kraj bliski geograficznie, językowo i kulturowo jest przede wszystkim dla nas nadal relatywnie tani. Nocleg w prywatnej kwaterze, czy w hotelu klasy turystycznej kosz- tuje 20-25 złotych od osoby, a dobry obiad (2-daniowy z przystawkami i piwem) w średniej klasy restauracji - ok. 12-15 złotych od osoby.
     Lubię Liptowski Mikulasz, bo to dobra baza wypadowa w Wysokie i Niskie Tatry, a zimą - na znane stoki narciarskie. Natomiast przez cały rok czynne jest położone niedaleko kąpielisko termalne we wsi Besenova (na trasie z Mikulasza do Rużomberoka). W sześciu basenach jest woda o temperaturze 25-40 stopni C. Kąpiele zalecane są w leczeniu wielu chorób układów oddechowego, narządów ruchu i moczowego. Ale tak naprawdę kąpielisko jest przede wszystkim dla zdrowych ludzi, którzy przyjeżdżają wykąpać się, popływać i poopalać się. Jest to też raj dla dzieci, dla których pobudowano specjalne baseny i zjeżdżalnie. Kąpielisko czynne jest przez cały rok. Zimą nad basenami unosi się para. Ciekawy to widok. Wokół śnieg, "dymiące" baseny i nar- ciarze, którzy do południa ubrani po szyję szaleją na stokach, a po obiedzie - już tylko w slip- kach - zażywają ciepłych kąpieli pod gołym niebem i półnadzy tarzają się w śniegu.
     Z Liptowskiego Mikulasza warto udać się w stronę Szczyrbskiego Jeziora. Jest to znany kurort oraz najwyżej położona w Słowacji osada tatrzańska (na wysokości 1335 m n.p.m.). W jeziorze przeglądają się jak w lustrze góry, nowoczesne hotele i skocznia narciarska. Wolny spacerek wokół Strbskeho Plesa, zajmuje ok. 1,5 godziny i jest okazją do podziwiana górskich widoków. W drodze powrotnej na chwilę można zatrzymać się na dworcu zębatkowej kolei górskiej, którą z pewnością warto wybrać się w stronę Starego Smokowca lub Krywania.
     A sam Liptowski Mikulasz jest urokliwym miastem m.in. z budynkiem muzeum Janka Krala, w którym okrutnie torturowano, sądzono i powieszono na haku - dziś bohatera narodowego, a prawie 300 lat temu rozbójnika - Juraja Janosika. Inna atrakcja, to górska wioska Vlkolinec (po- łożona nieopodal Rużomberoka), wpisana na listę UNESCO. Trzeba się do niej wysoko wspinać samochodem bardzo wąską, krętą i stromą drogą, ale naprawdę warto. Kilkadziesiąt drewnia- nych, kolorowych domków stojących bokiem do stromej ulicy robi wrażenie skansenu, lecz tam naprawdę żyją ludzie. Widoki górskie z wioski są wspaniałe i ta cisza połączona z zapachem siana...

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 2/2003do góry

    Tym razem zamiast opowieści - muzyka etniczna. W restauracji "Demianowka" (położonej w słynnej Dolinie Demianowskiej) słuchamy występu góralskiego zespołu "Haluszka" z Liptowskiego Mikulasza. Wartkie rytmy porywają za serce, a słychać w nich wyraźne skrzyżowanie muzyki węgierskiej, cygańskiej z muzyką naszych górali z Zakopanego.

Ściągnij i posłuchaj: Fragment występu zespołu "Haluszka" (1121 KB)

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 2/2003do góry

     Fotoreportaże ukazują różne regiony Słowacji: "Bardejów i okolice", "Na Spiszu", "Wysokie Tatry", "Besenova i Vlkolinec" oraz "Bańska Bystrzyca i Kremnica".


powiększ  powiększ   powiększ

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 2/2003do góry

     Uzupełnieniem relacji są cztery kilkuminutowe sekwencje filmowe. W "Liptowskim Mikulaszu" przyglądamy się bliżej historii i okrutnej śmierci Juraja Janosika. "Besenova" - to reportaż z nowoczesnego kompleksu basenów termalnych chętnie odwiedzanego przez naszych rodaków. "Góralska karczma" - relacja z wizyty w restauracji "Demianowka", w której nie tylko słuchamy góralskiej muzyki, ale również smakujemy kilka miejscowych potraw zaglądając m.in. do kuchni. W materiale "Noclegi" - próbujemy się przyjrzeć różnym standardom bazy noclegowej na Słowacji.

powiększ  powiększ  powiększ

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 2/2003  do góry

.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Zapraszamy również do udziału w konkursie "POZNAJEMY SŁOWACJĘ", w którym głównymi nagrodami są pobyty wraz z wyżywieniem na Słowacji
(szczegóły).

.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Osobom zainteresowanym turystycznymi wyjazdami
do tego kraju polecamy adres:

NARODOWE CENTRUM
TURYSTYKI SŁOWACKIEJ
ul. Krakowskie Przedmieście 13
00-071 Warszawa
tel./fax 0 22 827 00 09
e-mail: sacr@poczta.onet.pl
www.slovakiatourism.sk

    
powiększ okładkę

     OBIEŻYŚWIAT - pierwszy polski multimedialny magazyn podróżniczy. Numer 2/2003 zawiera 10 relacji polskich podróżników z różnych krajów świata: 80 ekranów tekstowych z praktycznymi informacjami i reportażami, 250 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1530 podpisa- nych zdjęć oraz 40 minut sekwencji filmowych.
    Minimalne wymagania sprzętowe: komputer PC Pentium 133MHz, 32MB RAM, napęd cd-rom 8x, karta graficzna SVGA (800x600) 16-bit oraz system Windows 95 lub nowszy.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   zamówienie

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb