strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

podrozowac.jpg (2520 bytes)

"Podróżować - znaczy żyć"
(H. Ch. Andersen)

     Życie jest nieubłaganą podróżą w czasie. I to tylko w jedną stronę! Czym jednak byłoby ono bez podróżowania w przestrzeni, które zapewnia bilet w obie strony?
     Zatem wyruszmy po raz drugi w multimedialną podróż przez świat przy użyciu tajemnicze- go wehikułu: krążka "OBIEŻYŚWIAT" nr 2.
     Wśród wielu osób panuje przekonanie, że trzeba wydać dużo pieniędzy i pojechać gdzieś daleko, aby przeżyć i zobaczyć coś niezwykłego. Niekoniecznie podzielam tę opinię, podobnie jak większość podróżników, których znam. Potwierdzeniem tezy, że można tanio, jest reportaż "Autostopem przez Skandynawię", którego autorzy przez 6 tygodni podróżowali za 1000 złotych na osobę przez kraje uważane w Europie za najdroższe. Trzeba być jednak dobrym piechurem, cierpliwym autostopowiczem i mieć dużo silnej woli, aby wiele płatnych atrakcji omijać szerokim łukiem.
     Można też po Skandynawii jeździć własnym samochodem, ale lepiej wcześniej zaopatrzyć się w namiot i żywność. Przez miesiąc tak podróżowałem z żoną i synem, okrążając półwysep. Eskapada ta na pewno na długo pozostanie nam w pamięci, bo jak tu zapomnieć białe noce, upały w zielonej Arktyce i Norwegię, której majestatycznego piękna w żaden sposób opowiedzieć się nie da.
     Myślę, że innym krajem wartym ciągłego odkrywania jest bratnia Słowacja. Kryje ona w so- bie wiele atutów, oprócz - oczywiście - bliskości językowej i... niskich cen. Odwiedzamy jej wschodnie rejony z pięknymi cerkiewkami, Spisz, Wysokie Tatry i region Liptov, gdzie szukamy śladów Janosika, słuchamy góralskiej muzyki i kąpiemy się w gorących źródłach.
     Przez atlantycką wyspę Maderę (oddaloną o tysiąc kilometrów od macierzystej Portugalii), która fascynuje unikatową roślinnością i ciepłym klimatem, udajemy się do krainy lodu i ognia. Islandia, bo o niej mowa, pozwala stanąć oko w oko z dziką, wulkaniczną potęgą natury i za- kosztować subpolarnej, lodowcowej przyrody. Ile dni trzeba iść przez lodowiec Vatnajokull i jak sobie poradzić, gdy zginęły przeciwsłoneczne okulary? O tym w relacji globtroterów z Gdańska z dwóch wypraw na Islandię.
     Wulkany i gejzery (prezentowaliśmy je w nr 1 w relacji z Nowej Zelandii) są również w Chile, gdzie zaprasza Monika Witkowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej". Odwiedzamy najsuchszą pustynię świata Atakamę oraz wysokogórskie słone jeziora. W Chile znajduje się 3 tysiące wulkanów, z których aż 300 jest aktywnych, a mimo to autorka relacji uważa, że jest to najbezpieczniejszy (i najciekawszy turystycznie) kraj Ameryki Południowej.
     A w Ameryce Północnej podróżujemy przez 14 stanów po wschodnim wybrzeżu USA - od Bostonu do Key West na Florydzie. Szczególnie wymowna jest relacja z pobytu autorów na gruzowisku World Trade Center, rok po wybuchu. Stąd, na zasadzie skrótu myślowego, prze- nosimy się do Jemenu, gdzie - ponoć - szkolą się arabscy terroryści i gdzie również jest "Manhattan", tyle że na pustyni. Do kraju, w którym nie widać kobiet, a uzbrojeni w noże i kałasznikowy mężczyźni żują narkotyczny kat, udała się samotnie podróżniczka z Poznania. W swojej relacji przekazuje nam obrazy fascynującego świata, o którym
tak naprawdę niewiele wiemy.
     Borneo - ta wyspa zawsze kojarzyła mi się z niedostępną, dziką, gorącą i wilgotna dżunglą. I to prawda, z tą jednak różnicą - jak dowiadujemy się z kolejnej relacji - że od kilkudziesięciu lat kursuje po niej luksusowy pociąg. A łowcy głów? Robią to (może niedosłownie) przeważnie dla turystów i już coraz rzadziej dla podtrzymania tradycji.
     I na koniec wizyta na dachu. Z Dachu Świata, jak zwykło mawiać się o Tybecie, teoretycz- nie ten świat powinien być najlepiej widoczny. Czy jest tak w rzeczywistości? I czy chodzi tu akurat o świat materialny? Zobaczmy i posłuchajmy relacji wrocławskiego podróżnika z tego tajemniczego kraju.
     Proszę zapiąć pasy, ruszamy!

BOGUSŁAW MATUSZKIEWICZ


menu główne - OBIEŻYŚWIAT 2/2003  do góry

 
powiększ okładkę

     OBIEŻYŚWIAT - pierwszy polski multimedialny magazyn podróżniczy. Numer 2/2003 zawiera 10 relacji polskich podróżników z różnych krajów świata: 80 ekranów tekstowych z praktycznymi informacjami i reportażami, 250 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1530 podpisa- nych zdjęć oraz 40 minut sekwencji filmowych.
    Minimalne wymagania sprzętowe: komputer PC Pentium 133MHz, 32MB RAM, napęd cd-rom 8x, karta graficzna SVGA (800x600) 16-bit oraz system Windows 95 lub nowszy.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   zamówienie

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb