strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

menu główne

GREEN LITE TRAVEL - Z NAMI DO NOWEJ ZELANDIItekstopowieśćzdjęciafilm

tekst.gif (131 bytes)  Bogusław Nowak, Tourism New Zealand i Bogusław Matuszkiewicz

NOWA ZELANDIA - DALEKA I BLISKA

      "Nowa Zelandia - daleka i bliska" jest relacją Bogusława Matuszkiewicza, wieloletniego dziennikarza PR Koszalin i TVP Szczecin, który przemierzył od północy na południe ten naj- bardziej geograficznie oddalony od Polski kraj wspólnie z biurem podróży Green Lite Travel z Auckland, prowadzonym przez Polaków - Marię i Bogusława Nowaków. Reportaż powstał na podstawie materiałów własnych, a także dostarczonych nam przez Tourism New Zealand w Wellington.

      Nowa Zelandia nigdy nie była moim wymarzonym celem podróży. Wiedziałem, że leży gdzieś tam za Australią, na krańcach południowego Pacyfiku, czyli bardzo, bardzo daleko. Być może za daleko, aby szczegółowo interesować się jej geografią, gospodarką czy ludźmi, skoro prawdo- podobnie nigdy nie miałem się tam wybrać.
      Gdy w słoneczny, kwietniowy dzień na lotnisku w Auckland, po półtorej doby latania, próbowałem przejść znowu na chodzenie - i to w dodatku do góry nogami! - nagle przeszył mnie dreszcz emocji: "Boże! Przecież jestem w kraju najdalej położonym od Polski! Stąd już nigdzie dalej!"
      I rzeczywiście, gdyby w globus wbić w Warszawie długą oś przez środek kuli, to jej drugi koniec wystawałby w wodach Pacyfiku, gdzieś koło Linii Zmiany Daty, tuż przy Nowej Zelandii. Powstałyby wtedy dwa nowe bieguny - polski północny i nowozelandzki południowy. Lecąc z Nowej Zelandii w linii prostej, obojętnie w jakim kierunku, do naszego kraju można już tylko wracać. Po wizycie w Kraju Kiwi, każda następna podróż z Polski - nawet do odległej Ameryki Południowej czy na Antarktydę - jest już o wiele krótsza! Ma to również swoje znaczenie psychologiczne. Po wizycie w Nowej Zelandii świat staje się jakby mniejszy a każdy inny, wymarzony cel podróży - bardziej realny.
     "Tam gdzie kończy się świat, zaczyna się Nowa Zelandia" - napisał kiedyś dowcipnie Olgierd Budrewicz. Na "końcu świata" ujrzałem dwie zielone wyspy, skąpane w błękitno-zielonych wodach Pacyfiku i Morza Tasmana, uroda których zauroczyć może chyba każdego.

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 1/2003do góry

    W radiowych opowieściach podróżników posłuchać można wypowiedzi Bogusława Nowaka z Auckland i polonusów z Wellington i Christchurch, a także fragmentu oryginalnych występów maoryskich w Tamaki Village.
    Tematy opowieści: "Auckland", "Flora i fauna", "Maorysi", "Występ w Tamaki", "Gejzery i Rotorua", "Jak żyją ludzie?", "Queenstown", "Dziecko z Pahiatua", "New Zea- land Dream", "Emigracja turystyczna", "Czy dziś można wyjechać?" oraz "W zasięgu ręki i kieszeni".

Ściągnij: "Auckland" (458 KB) i "Czy dziś można wyjechać" (586 KB)

Konsultacje emigracyjne do Nowej Zelandii

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 1/2003do góry

     Bogaty serwis fotograficzny ukazuje przede wszystkim piękno natury Kraju Kiwi oraz kulturę Maorysów. Podróżujemy przez cały kraj - od północy na południe - przez poszczególne regiony: Northland i Coromandel, Auckland, Rotorua, Waikato, Bay of Plenty i Eastland, Taranaki, Taupo i Hawke's Bay, Wellington, Nelson i Marlborugh, Westcoast i Canterbury, Mount Cook, Mackenzie Country i Wanaka, Queenstown i Fiordland, Costal Otago, Southland i Steward Island.


powiększ  powiększ  powiększ

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 1/2003do góry

     Film zrealizowany dzięki pomocy Tourism New Zealand i TVNZ przedstawia Nową Zelandię w pigułce. Ujęcia wykonane z ziemi, wody i powietrza ukazują przede wszystkim niezwykłe piękno tego subtropikalnego kraju, w którym znajduje się 360 lodowców i 16 tys. km wybrzeży oraz zaskakujące przybysza z Europy endemiczne rośliny i zwierzęta, krajobrazy z gejzerami i wulkanicznymi wyspami. A do tego jakże egzotyczna kultura polinezyjskiego ludu - Maorysów. Film prezentuje Nową Zelandię jako kraj z silną gospodarką, opartą głównie na rolnictwie i rybołówstwie, ciekawą kulturą z aktywnymi ludźmi, kochającymi żeglarstwo i... rugby.

powiększ  powiększ  powiększ

Nasze wydawnictwo opracowało trzy publikacje pod wspólnym tytułem: "Nowa Zelandia - daleka i bliska" - obszerną książkę (przewodnik turystyczny), CD-ROM i 60-minutowy film na kasecie VHS. Więcej o tych produktach i możliwościach ich zakupu dowiedzieć się można klikając tutaj lub wchodząc do księgarni. Zobacz również stronę internetową poświęconą Nowej Zelandii, opracowaną przez Wydawnictwo Kolumb: www.nowazelandia.obiezyswiat.com

menu główne - OBIEŻYŚWIAT 1/2003  do góry

    
powiększ okładkę

     OBIEŻYŚWIAT - pierwszy polski multimedialny magazyn podróżniczy. Numer 1/2003 zawiera 18 relacji polskich podróżników z różnych krajów świata: 100 ekranów tekstowych z praktycznymi informacjami i reportażami, 225 minut radiowych opowieści ilustrowanych slajdami, 1400 podpisanych zdjęć oraz 40 minut sekwencji filmowych.
    Minimalne wymagania sprzętowe: komputer PC Pentium 133MHz, 32MB RAM, napęd cd-rom 8x, karta graficzna SVGA (800x600) 16-bit oraz system Windows 95 lub nowszy.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   zamówienie

  
OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb