strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

NOWA
ZELANDIA

O kraju
- mapa
- historia
- geografia i klimat
- ludzie i język
- ustrój polityczny
- gospodarka
- pieniądze
- transport
- komunikacja
- uwagi praktyczne
- ciekawostki

Atrakcje
turystyczne

- Wyspa Północna
- Wyspa Południowa

Reportaże

Polonia

Fotogaleria

Download
- tapety
- wygaszacze

Rozrywka
- fotopuzzle
- wirtualny świat

ATRAKCJE TURYSTYCZNE WYSPY PÓŁNOCNEJ
(fragmenty książki "Nowa Zelandia - daleka i bliska")

W KRAINIE GEJZERÓW I MAORYSÓW
     Wyspa Północna leży bliżej równika i dlatego klimat jest tutaj najcieplejszy. Bujna roślinność, zwłaszcza w Northland, jest wyjątkowo egzotyczna dla przybyszów z Polski. Zjawiska geotermalne, subtropikalna, szokująca swoim pięknem przyroda oraz kultura Maorysów - to czynniki odróżniające Wyspę Północną od Południowej.

NORTHLAND
     W Northland geograficznie i historycznie rozpoczyna się Nowa Zelandia. Pierwsi misjonarze i osadnicy uznali to miejsce za dogodne do rozpoczęcia nowego życia. W Bay of Islands (Zatoce Wysp) leży niewielkie miasteczko Russell - pierwsza stolica kraju. W pobliskim Waitangi w 1840 r. został podpisany traktat z Maorysami, który jest uznawany za początek nowozelandzkiej państwowości, nadal kwestionowany przez tubylców.

AUCKLAND - STOLICA POŁUDNIOWEGO PACYFIKU
    Auckland jest miastem wieloetnicznym, do którego ciągle napływają imigranci z całego świata. Co trzeci mieszkaniec tego miasta uważa angielski za swój drugi język. Tę metropolię, będącą największym miastem Nowej Zelandii, upodobali sobie szczególnie mieszkańcy małych, wyspiarskich państw Pacyfiku. Weźmy dla przykładu malutką wyspę Niue. Zamieszkuje na niej ok. 2 tys. osób, podczas gdy 12 tys. Niuańczyków mieszka w Auckland, a kilka tysięcy w Australii. Podobna sytuacja jest z Wyspami Cooka. Więcej obywateli tego państwa mieszka w Auckland i innych regionach Nowej Zelandii niż w swoim kraju. Gdyby nie ograniczenia imigracyjne wprowadzone przez rządy Nowej Zelandii i Australii, wiele z mini państewek Pacyfiku przestałoby po prostu istnieć z powodu... braku mieszkańców! Nic więc dziwnego, że Auckland określa się często w sposób dowcipny mianem stolicy południowego Pacyfiku.

AUCKLAND

Atrakcje turystyczne | Wyspa Południowa | do góry^

COROMANDEL
    "Nie do zapomnienia"- tak powiedział o tym terenie kapitan brytyjskiego statku "Coromandel", który w 1820 r. zakotwiczył w jednej z zatoczek. Dziś Coromandel to nazwa najbardziej malowniczego półwyspu w Nowej Zelandii. Mający kształt palca, Coromandel Peninsula urzeka pięknem natury i jest bardzo popularnym celem podróży turystów i urlopowiczów. Leży zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem z Auckland lub Rotorua. Ludzi przyciągają tu piękne widoki, kolonialna architektura Thames - stolicy regionu - oraz kilku innych miast, a także pozostałości kopalń złota, ślady maoryskich wiosek pa, majestatyczne, zalesione pasma górskie, piaszczyste plaże, mili i otwarci ludzie. Mimo bliskości aucklandzkiej metropolii bez trudu, nawet podczas letniego szczytu, można tu znaleźć spokojne miejsca.

WAIKATO
     Rejon Ngaruawahia w pobliżu Hamilton zamieszkuje potężne i bogate plemię Maoryskie - Tainui. Na jego czele stoi królowa - Dame Te Atairagikaahu, której zwierzchnictwo uznaje także wiele innych plemion maoryskich w Nowej Zelandii.
    W pobliżu Ngaruawahia, przy drodze do Auckland, na stoku góry Mt Taupiri, znajduje się największy w Nowej Zelandii cmentarz maoryski. Spoczywa tu wielu znakomitych wodzów oraz król. Według miejscowej tradycji, wyżsi rangą w hierarchii plemiennej chowani byli na wyższych miejscach stoku.

ROTORUA - MIASTO NIESPODZIANEK
ROTORUA     "Byłem szczęśliwy, że znalazłem się tak blisko Hadesu i zdołałem wrócić" - tak napisał George Bernard Shaw, który odwiedził Rotorua w 1934 r. Miasto stało się sławne w świecie ze względu na gejzery, gorące źródła i bulgocące błota. I rzeczywiście, jest to coś na kształt piekła, bo stąpa się tu po niepewnym, wulkanicznym gruncie, a zapach zgniłych jaj, czy - mówiąc bardziej elegancko - siarkowodoru, uderza w nozdrza przybyszów tuż po przyjeździe. Można się jednak przyzwyczaić do niego bardzo szybko. Rotorua leży w pasie wulkanicznym długości ponad 200 km i szerokości do 40 km, przebiegającym przez centrum Wyspy Północnej z południowego zachodu na północny wschód. W tym pasie leżą także Tongariro National Park z najwyższym wulkanem Nowej Zelandii Mt Ruapehu, powulkaniczne jezioro Taupo i aktywna wulkaniczne wyspa White Island.
     Bardzo barwne i ekspresyjne są również maoryskie pokazy i występy w zrekonstruowanej niedawno Tamaki Village leżącej w pobliżu Rotorua, przy drodze do Taupo. Codziennie, z myślą o turystach z całego świata, organizowane są niezwykłe występy miejscowego zespołu artystycznego. Oczywiście, maoryscy artyści mieszkają w mieście, a w wiosce tylko pracują. 2,5-godzinny pokaz rozpoczyna się powitaniem gości, potem następuje zwiedzanie wioski, która ożywa na krótko dla turystów. Całość kończy się koncertem i degustacją tradycyjnych potraw maoryskich. W menu już nie ma "ludczyzny"! Jednak nie wszyscy turyści w to wierzą.

BAY OF PLENTY
     Bay of Plenty słynie z uprawy owoców kiwi, których wartości odżywcze znane są już także w Polsce. Pokryty meszkiem owoc ma wielkość cytryny. Jest ciemnozielony, a bardzo dojrzały - niemal brązowy. Kiwi jest dalekim krewnym zwykłego agrestu. Nasiona jego chińskiej odmiany zostały sprowadzone do Nowej Zelandii na początku XIX w. Bardzo szybko powstawały plantacje w Wanganui i Auckland, a potem właśnie w Bay of Plenty. Stała się ona prawdziwym zagłębiem tych owoców. Warunki atmosferyczne na Wyspie Północnej - słońce i deszcze oraz urodzajna, powulkaniczna gleba - odpowiadają chińskiemu agrestowi.

Atrakcje turystyczne | Wyspa Południowa | do góry^

TARANAKI
     Mt Taranaki wznosi się niemal wprost z morza na wysokość 2518 m. Swoim kształtem przypomina japoński wulkan Fuji i dlatego nazywany jest nowozelandzkim Mt Fuji. Wulkan znajduje się w centrum utworzonego w 1881 r. Egmont National Park, który odwiedzany jest przez cały rok. Zimą są tu bardzo dobre warunki dla narciarzy.

TAUPO RUAPEHU
     Przy dobrej pogodzie za jeziorem Taupo widać ośnieżone szczyty wulkanicznego pasma górskiego Tongariro z najwyższym szczytem Mt Ruapehu (2797 m n.p.m.). Tongariro National Park, utworzony w 1887 r., był drugim po amerykańskim Yellowstone parkiem narodowym na świecie. Oprócz imponującego Mt Ruapehu w górskim krajobrazie parku wyróżniają się dwa inne wulkany: Mt Tongariro (1968 m n.p.m.) i Mt Ngauruhoe (2291 m n.p.m.). Są one dostępne dla trampów, wiodą na nie szlaki turystyczne. Miejscami jednak wspinaczka po osuwającym się pod nogami popiele wulkanicznym jest dosyć męcząca. Szczyt Mt Ruapehu wypełnia gorące jezioro kraterowe. Trzeba zachować szczególną ostrożność na krawędzi niebezpiecznego krateru.

EASTLAND
     Eastland - to region usytuowany na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, przyciągający wspaniałymi krajobrazami. Do Gisborne - stolicy regionu - można dojechać wzdłuż oceanu drogą krajową SH 33 z Opotiki.
    Jest to miasto, w którym najwcześniej na świecie wschodzi słońce. Na miejskiej plaży odbyły się, transmitowane na całym globie, wielkie uroczystości powitania roku 2000.

EASTLAND

Atrakcje turystyczne | Wyspa Południowa | do góry^

WANGANUI
     Jadąc z Hawera do Wanganui warto zatrzymać się w Patea. Na środku wioski leży Aotea Kanu, 16,5-metrowa łódź, która upamiętnia przybycie Polinezyjczyka Turi z Hawaiki, mitycznej ojczyzny Maorysów.

MANAWATU - RANGITIKEI
     O miasteczku Taihape mówi się, że jest to światowa stolica obuwia gumowego, które w Nowej Zelandii jest nieodłącznym wyposażeniem każdego farmera i ogrodnika. Co roku odbywają się tutaj mistrzostwa w rzucaniu gumowcem, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego kraju i zza granicy.

HAWKE'S BAY
     Klimat regionu porównywalny jest z kalifornijskim czy śródziemnomorskim. Warunki sprzyjają uprawie winnej latorośli. Wina z tego regionu cieszą się renomą na całym świecie. Szczególnie smakują Cabernet, Sauvignon i Chardonnay. Ponad 30 winnic zaprasza turystów na bezpłatną degustację różnych gatunków. Można kupić je na miejscu.

HOROWHENUA
     Tararua Forest Park, czyli park leśny, oferuje wiele szlaków do wędrówek, zarówno dla wytrawnych, jak i początkujących trampów. W parku Owlcatraz w Shannon turyści z kolei mogą obejrzeć wiele rodzimych gatunków ptaków, m.in. bardzo rzadkiego - morepork owl, którego Maorysi nazywają "ruru".

WAIRARAPA
    Stolicą regionu jest Masterton. Godnym odwiedzenia jest tutaj Queen Elizabeth Park, w którym można odpocząć wśród wysokich drzew, zagrać w krykieta lub obejrzeć duże akwarium. Znajduje się tu również sztuczne jezioro rekreacyjne - Henley Lake, które powstało w 1988 r. Można na nim spróbować sportów wodnych. Windsurfing, jet-skiing (narty wodne), symulator jachtu - to tylko niektóre z atrakcji.

WELLINGTON
     W Wellington tradycja i nowoczesność zgodnie się uzupełniają. Są tu i drewniane domy mieszkalne w stylu wiktoriańskim, i nowoczesne budynki o wyszukanych kształtach. Przykładem tych współczesnych budowli są: gmachy Te Papa Museum oraz Parliament Building, nazywanego żartobliwie "The beehive", czyli... pasieką (ze względu na okrągły kształt dobudowanego w 1981 r. skrzydła). Gmach parlamentu dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Atrakcje turystyczne | Wyspa Południowa | do góry^

     Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat Nowej Zelandii:

Nowa Zelandia daleka i bliska     Książka - pierwszy polski przewodnik po Kraju Kiwi, 240 stron, 90 zdjęć, 42 mapy i ilustracje.
więcej >>
 

     CD-ROM - multimedialny przewodnik po Nowej Zelandii, interaktywne mapy, ponad 800 zdjęć, 40 min. filmu, 90 min. opowieści i muzyki maoryskiej, 150 ekranów tekstu.
więcej >>
 

     Kaseta VHS - filmowy przewodnik turystyczny, 60 min. podróży po najpiękniejszych zakątkach Nowej Zelandii. Zdjęcia zostały nakręcone z lądu, wody i powietrza.
więcej >>

Konsultacje emigracyjne do Nowej Zelandii

 

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb