strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT NA CD

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

NOWA
ZELANDIA

O kraju
- mapa
- historia
- geografia i klimat
- ludzie i język
- ustrój polityczny
- gospodarka
- pieniądze
- transport
- komunikacja
- uwagi praktyczne
- ciekawostki

Atrakcje
turystyczne

- Wyspa Północna
- Wyspa Południowa

Reportaże

Polonia

Fotogaleria

Download
- tapety
- wygaszacze

Rozrywka
- fotopuzzle
- wirtualny świat

REPORTAŻE

Bogusław Matuszkiewicz

KRAINA PRZYGÓD

      Nowa Zelandia jest rajem przygód na świeżym powietrzu, oferującym turystom wiele możliwości, podnoszących gwałtownie poziom adrenaliny.
      Najważniejszym miastem przygód jest Queenstown na Wyspie Południowej, do którego przylecieć można przez międzynarodowe wrota w Christchurch lub przyjechać przez malowniczą krainę Mackenzie z Jeziorem Tekapo. To właśnie w Queenstown rozpoczęła się światowa kariera skoków z dużej wysokości na elastycznej linie tzw. bungy jumping. Na "rozgrzewkę" można sobie tu najpierw skoczyć z wysokości 43 metrów z mostu na rzece Kawarau lub z 71-metrowego mostu Skipper. Dla tych, którzy szukają większego dreszczu emocji przygotowano budzące grozę skoki z Pipeline /102 m/ lub z Ledge, usytuowanego nad Queenstown... 400 metrów. Nagrodą za cenę pokonania instynktu samozachowawczego i zwykłego strachu jest - podobno! - poczucie wolności lecącego ptaka. Kto nie wierzy, niech skoczy!
      Podobnego przeżycia, z trochę większym poczuciem bezpieczeństwa, można doświadczyć na drugim krańcu Nowej Zelandii - w Auckland. Wystarczy tylko zdecydować się na wejście do trzyosobowej gondoli, przypiętej gumami do dwóch bardzo wysokich słupów, przypominających swoim wyglądem ogromne dźwigi. Gdy gumy są już maksymalnie naciągnięte, zaczep gondoli zostaje zwolniony i w ciągu pół sekundy nieszczęśnicy zostają wyrzuceni na wysokość ponad 60 metrów. Przyspieszenie jest tak duże, że krzyk, mimo woli, wydobywa się z ich silnie poruszonego wnętrza. Nie przypadkowo zresztą nazwano tę całą maszynerię ,,skyscreamer", czyli "podniebny krzykacz". A potem następuje jeszcze bujanie i huśtanie nad milionowym miastem, przepięknie położonym na wulkanicznych wzgórzach między dwoma żywiołami - Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym. Chociażby dla tego widoku warto przez chwilę poczuć się jak kamień wystrzelony z procy.
      Najnowszy nowozelandzki wynalazek z tej samej serii to rap jumping, czyli skoki na elastycznej linie głową w dół z nadmorskich klifów. W Bay of Islands, Wanaka i Queenstown doświadczeni instruktorzy uczą nowicjuszy jak pokonać prawa grawitacji. Jeśli ktoś woli znaleźć się od razu bliżej wody, może sobie popływać odrzutowymi łodziami z "super kopem" lub uprawiać rafting, czyli spływanie po wzburzonych, białych górskich strumieniach i rzekach. I nie tylko po białych, ale również po czarnych, czyli po tych, które przepływają przez podziemne jaskinie w Waitomo na Wyspie Północnej oraz niedaleko Westport i Greymouth na Wyspie Południowej. Inną atrakcją jest saneczkarstwo rzeczne, czyli spływ w dół rzeki Rangitaiki k/Rotorua na polistyrenowych sankach. Są to oczywiście atrakcje dla najodważniejszych, bo przecież uprawiać tu można najzwyklejsze kajakarstwo morskie, jeziorne czy rzeczne połączone np. z łowieniem ryb w czystych wodach zatoki Bay of Islands czy powulkanicznego Jeziora Taupo, które obfituje w ogromne pstrągi. Nowa Zelandia jest z pewnością również rajem dla nurków, którzy śmiało mogą się zanurzać w błękitnych wodach, pełnych egzotycznych, kolorowych ryb i roślin.
      Kto nie lubi wody, ten może unieść się w przestworza balonem ogrzewanym gorącym powietrzem i poczuć się przez chwilę jak bohaterowie znanej powieści Juliusza Verne'a "Pięć tygodni w balonie". Te niezwykłe, kolorowe statki powietrzne startują z Methven, Twizel oraz Christchurch i żeglują nad rozległą równiną Canterbury, lodowato niebieskimi jeziorami i nad Alpami Południowymi z ich najwyższym szczytem Mount Cook. W górach przygotowano wiele trudnych tras, które są wyzwaniem nawet dla najwytrawniejszych alpinistów i dziesiątki kilometrów nartostrad. Tylko najodważniejsi decydują się na wykonywanie skoków narciarskich z helikoptera na lodowce Tasmana i Foxa.
      W Nowej Zelandii przygoda jest zawsze w zasięgu ręki!

Bogusław Matuszkiewicz
Wydawnictwo "Kolumb"

Reportaże | do góry^

 

     Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat Nowej Zelandii:

Nowa Zelandia daleka i bliska     Książka - pierwszy polski przewodnik po Kraju Kiwi, 240 stron, 90 zdjęć, 42 mapy i ilustracje.
więcej >>
 

     CD-ROM - multimedialny przewodnik po Nowej Zelandii, interaktywne mapy, ponad 800 zdjęć, 40 min. filmu, 90 min. opowieści i muzyki maoryskiej, 150 ekranów tekstu.
więcej >>
 

     Kaseta VHS - filmowy przewodnik turystyczny, 60 min. podróży po najpiękniejszych zakątkach Nowej Zelandii. Zdjęcia zostały nakręcone z lądu, wody i powietrza.
więcej >>

Konsultacje emigracyjne do Nowej Zelandii

 

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb