strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT.com

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

Reportaże - strona główna

NEPAL
KRAJ ŁAGODNEGO UŚMIECHU


      Po pierwsze - w Nepalu zadziwili mnie ludzie, ludzie o łagodnym, przyjaznym uśmiechu. Uwielbiam Afrykańczyków, np. Malijczyków lub ludzi z Ugandy, choćby ich spontaniczność, otwartość lub gościnność. Wydawało mi się, że w tym względzie nigdzie nie będę zaskoczona, a jednak... Wśród Nepalczyków czułam się zadziwiająco spokojnie i radośnie. Stan pewnego rodzaju podróżniczej błogości. Na ich twarzach rysuje się zadowolenie, spokój i serdeczność. Ta atmosfera udziela się turystom. To tak, jakby pod himalajskimi ośmiotysięcznikami, rozrzedzone powietrze dodawało poczucia szczęśliwości. A może tak jest?
    
Po drugie - Dolina Katmandu. W sercu Nepalu leży dolina z trzema najpiękniejszymi miastami kraju: Katmandu, Baktapur i Patan. Właściwie każde z nich wymagałoby oddzielnej wycieczki i osobnego artykułu lub nawet książki. Każde z tych miast ma swoją historię, specyfikę i atmosferę, wszystkie jednak mają jedną cechę wspólną: były miastami królewskimi. W centrum każdego z nich znajduje się "starówka", a w jej środku - Dubar Square, czyli Plac Królewski. A wokół zabytkowe pałace i świątynie z wewnętrznymi dziedzińcami, rzeźbami i posągami, które swoją oryginalnością i pięknem mogą przyprawić o zawrót głowy. I to są właśnie te miejsca, w których - przekonany o swojej wyjątkowości - Europejczyk musi pochylić głowę w zadumie i pokorze nad wielkością i różnorodnością innych kultur. Oczywiście, poza tymi wspaniałymi "żywymi" muzeami, funkcjonują w miastach Doliny Katmandu ruchliwe i barwne dzielnice z targami, sklepikami, straganami, gdzie toczy się normalne życie, które dla widza z zewnątrz jest wielkim egzotycznym, tak odmiennym, przedstawieniem.
     Są jednak dwa miejsca na skraju Katmandu, które zrobiły na mnie wyjątkowe wrażenie: najświętsze miejsca Nepalczyków, gdzie ich obyczaje i tradycje łączą się z duchowością i religijnością, a mianowicie buddyjska stupa Swayambhu oraz kompleks świątyń hinduistycznych Pashupatinath. Tam można poczuć wielką duchowość Nepalczyków, można zobaczyć, że ich codzienne życie nie dzieli się na świeckie i religijne, ale oba te aspekty łączą się w pewną całość. Stupa Swayambhu z charakterystycznymi oczami Buddy, otoczona licznymi świątyniami i kaplicami, święte miejsce buddystów, leży na wysokim wzniesieniu ponad Katmandu, skąd można podziwiać rozległą panoramę miasta, szczególnie piękną po zmroku.
     W Pashupatinath, jednym z najbardziej świętych hinduistycznych miejsc w Nepalu, zaskakuje Europejczyka wszystko. Tu odniosłam wrażenie, że nagle znalazłam się w zupełnie innym, niewiadomo czy realnym świecie. Oczywiście, największą sensację budzą wśród turystów dymy znad stosów ciałopalnych, wywołując jednocześnie ciekawość, zaskoczenie, a czasem nawet odrazę. Zupełnie innego rodzaju ciekawość wzbudzają licznie zgromadzeni tam sadhu - święci mężowie, którzy porzucili "ziemskie" życie i umartwiając się poszukują bliskości Absolutu. Mnie wzruszyło spotkanie z jedyną kobietą-sadhu, która jest w drodze od 20 lat.
     No i góry. To po trzecie. Po raz pierwszy zobaczyłam Himalaje. Zawsze twierdziłam, że ukochane Tatry całkowicie zaspakajają moje tęsknoty za szczytami. Wystarczyło jednak jedno spojrzenie na Himalaje, kiedy nad nimi wschodziło słońce i poczułam wielki sentyment do tych gór. O zmroku, potykając się, weszliśmy na wzgórze powyżej Pokhary. Naprzeciw, jeszcze w ciemnościach chowała, się Anapurna ze swoimi towarzyszami. Tu mieliśmy wziąć udział w przepięknym widowisku, zwanym "zapalanie szczytów". W roli głównej sama - Matka Natura. Widowisko odbywa się co rano w innej scenerii, a pikanterii dodaje mu fakt, że przy złej pogodzie bywa "odwoływane".
     Na naszej trasie był jeszcze Chitwan National Park. Podczas słynnego safari brytyjskich monarchów w 1911 roku na tym terenie upolowano 39 tygrysów i 18 nosorożców. W 1973 roku, kiedy utworzono tam Królewski Park Narodowy, populacja tygrysów spadła do 20, a nosorożców do 100 sztuk. Dziś nie jest trudno zobaczyć jednego z 550 nosorożców, gorzej z tygrysami, bo choć jest ich teraz cztery razy więcej, pozostały niezwykle płochliwymi zwierzętami. Chitwan wprawdzie nie da się porównać z żadnym z afrykańskich parków jeśli chodzi o bogactwo zwierząt, ale wizytę w nim wspominam co najmniej tak samo dobrze. Oprócz nosorożców i tygrysów atrakcją parku są słonie. Najpierw w centrum rozrodczym niedaleko Sauraha można podziwiać dostojne, świadome swojej siły dorosłe słonie i czasem, niebezpiecznie rozrabiające jak ludzkie dzieci, słoniątka. Można przyjrzeć się pracy opiekunów słoni, związanych z nimi przez całe życie. Smaczku dodają słoniowe historie, bo każdy z nich ma swój życiorys i charakter.
     W Chitwan był jeszcze poranny spływ rzeką Rapti, kiedy można było policzyć zęby wygrzewającym się leniwym krokodylom i przyjrzeć się różnokolorowym ptaszkom. Bardzo miło wspominam również pobyt na campie we wsi Sauraha. Interesujące były pogawędki z Tarami, mieszkańcami wsi, a wypite piwo o zachodzie słońca w barze nad rzeką przy akompaniamencie nepalskiej muzyki jest tu balsamem dla każdej utrudzonej globtroterskiej duszy. I można by tak jeszcze długo opowiadać np. o Lumbini - miejscu narodzin Buddy, o raftingu na rzece Trisuli, o wizytach w klasztorach buddyjskich, o spotkanych Tybetańczykach, wszystkich innych dobrych ludziach, pięknych widokach. lecz naprawdę żadne słowa nie oddałyby tych przeżyć.

fotogaleria
JAGODA WATRAK


Więcej tekstu i fotoreportaż (133 wysokiej jakości zdjęcia) na CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" nr 4 dostępnym w sprzedaży wysyłkowej Wydawnictwa Kolumb.

KLIKNIJ: NEPAL

    

WIĘCEJ NA CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" NR 4

    
Na płycie znajduje się 14 relacji polskich podróżników
z różnych krajów świata: 120 ekranów tekstowych z praktyczny-
mi informacjami i reportażami, 200 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1900 podpisanych zdjęć oraz 35 minut sekwencji filmowych.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   Zobacz i zamów

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb